Na stronie Urzędu Miasta Radzyń Podlaski pojawiło się oświadczenie burmistrza Jerzego Rębka w sprawie wycofania przez niego wniosku o 10-milionową dotację na pałac Potockich. Problem według burmistrza polega na tym, że wyceny wykorzystane do wniosku straciły swoją aktualność, co miało być powodem takiej a nie innej decyzji władz miasta.

 

Treść oświadczenia:

 

Wniosek aplikacyjny na dofinansowanie przedmiotowego projektu został opracowany w 2017 r. zgodnie z zasadami naboru, określonymi dla konkursu na realizację projektów do dofinansowania w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich RPO WL.

Wartość projektu i jego budżet został ustalony m.in. na podstawie kosztorysów inwestorskich oraz wyceny kosztów wyposażenia sporządzonych na poziomie cen III kwartału 2017 r. Wyceny te straciły już swoją aktualność, a w związku z tym i budżet projektu w odniesieniu do aktualnego poziomu cen jest znacznie niedoszacowany.

Bardzo krzywdzące całe środowisko radzyńskie działania, podjęte przez ówczesny Zarząd Województwa, a w szczególności Marszałka Województwa – Pana Sławomira Sosnowskiego, wstrzymały realizację ambitnych planów rozwojowych Miasta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 5 lutego 2019 r. potwierdził, że działania takie były bezprawne.

Aktualnie istnieje konieczność weryfikacji kosztów przedsięwzięcia objętego projektem, a jednocześnie także – potrzeba rozszerzenia działań rewitalizacyjnych, szczególnie w odniesieniu do zespołu płacowo - parkowego.

Miasto jest w pełni przygotowane do podjęcia takich działań i jest w stanie je zrealizować sprawnie i w krótkim czasie. Dlatego też zamierzamy wystąpić do Zarządu Województwa Lubelskiego z wnioskiem o dotację znacznie przewyższającą kwotę 10 mln zł. Mamy nadzieję, że nasz wniosek zostanie uznany jako szczególnie ważny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa narodowego całego województwa lubelskiego i naszego kraju.

(żródło: www.radzyn-podl.pl)

 

Ponieważ nawet w obliczu samodzielnego wycofania wniosku i rezygnacji z jego ponownej weryfikacji i to po korzystnym, wydawałoby się, dla miasta rozstrzygnięciu sądowym, burmistrz Jerzy Rębek kolejny raz obarcza winą za „wstrzymanie ambitnych planów miasta” ówczesny zarząd województwa i marszałka Sławomira Sosnowskiego, zapytaliśmy tego ostatniego o komentarz do sprawy.

- Jest to wielkie zdziwienie dla wielu mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego i ogromne zdziwienie dla mnie. Mamy tu brak konsekwencji - ja na samym początku proponowałem i do tego chyba burmistrz też dążył, żeby sąd rozstrzygnął, czy wniosek poddać ponownej ocenie, czy nie. Pomimo tego, że sąd nie odniósł się do zarzutów merytorycznych i wypełnienia przez projekt miasta Radzyń wymaganych kryteriów, to przywrócił go do procedury protestu. Teraz projekt, który jest obstawiony senatorami i posłami PiS-u jest w ostatnim momencie, pomimo szumnych zapowiedzi, wycofywany. Jest dla mnie oczywiste, że partyjni koledzy pana burmistrza, którzy rządzą teraz w województwie i w kraju, nie byli w stanie udźwignąć ciężaru odpowiedzialności, jaki trzeba byłoby przyjąć, dając pozytywną ocenę temu projektowi. Jeszcze raz to z całą mocą podkreślam – nie byli w stanie tego udźwignąć, bo odpowiedzialność była bardzo duża. Ona ciążyła na mnie, kiedy byłem marszałkiem i nie podjąłem się jej i wiem, że wielu ludzi, którzy są przy ocenie projektów, też by tego nie udźwignęło. Byłby to, mówiąc brzydko, przekręt, gdyby ten wniosek dostał pozytywną ocenę – stwierdza Sławomir Sosnowski. - To, co zrobił pan burmistrz, było chyba konieczne, żeby nie nastręczać problemów obecnemu zarządowi województwa, bo ocena projektu byłaby negatywna dla pana Rębka. Osobiście miałem przekonanie, że ten projekt nie zyska pozytywnej oceny, ktokolwiek by go nie oceniał. Nawet gdyby pan Rębek oceniał ten projekt i musiał przestrzegać kryteriów, nie dałby pozytywnej oceny – mówi bez ogródek Sławomir Sosnowski. - Natomiast jestem przekonany, że trzeba porozmawiać o tym, jakie są możliwości dalszego prowadzenia tej inwestycji, uważam, że rozwiązań może być bardzo wiele i będę jako radny wojewódzki sugerował zarządowi pewne rozwiązania i wręcz ich żądał. Te konkursy, jak powiedziałem kiedyś, były opracowywane nie tylko przeze mnie, ale też moich poprzedników, właśnie po to, żeby dać łatwiej pieniądze miastom powiatowym i to niezwykle ważne, żeby nie przepadły. Na ten temat powinniśmy dziś rozmawiać – co dalej z projektem „Rokoko na Nowo”

Zapytany o to, czy podczas swoich kadencji spotkał się kiedykolwiek z sytuacją, aby po wydaniu przez sąd korzystnego dla beneficjenta wyroku, czyli przywrócenia wniosku do oceny, beneficjent wycofywał wniosek, b. marszałek odpowiedział krótko: nigdy.

- Czegoś takiego nie było, nie wiem, czy w ogóle w Polsce był taki przypadek. Jest to ewenement, zwłaszcza, że stało się tuż przed tym, do czego burmistrz zdawał się dążyć, czyli oceną wniosku. Dlatego jestem przekonany, że wiedział, że wniosek będzie oceniony negatywnie, więc wolał wycofać protest. Myślę, że tak postępują ludzie, którzy nie są wiarygodni, słowni, nie są konsekwentni, a za to manipulują informacją. Nie można w ten sposób społeczeństwa oszukiwać.

Według b. marszałka, miasto mogło wycofać się po ocenie projektu, a nawet po podpisaniu umowy, jeśli oferty przetargowe okazałyby się faktycznie za wysokie w stosunku do zakładanych we wniosku kosztów. Jak twierdzi Sławomir Sosnowski, miasto nie ponosiłoby wtedy żadnych konsekwencji. Dopiero przetarg zweryfikowałby, jaka jest faktyczna wartość projektu.

- Wycofanie się w tym momencie jest to swego rodzaju sabotaż, jeśli chodzi o działania, które są temu miastu potrzebne – mówi Sławomir Sosnowski. - Wyobrażam sobie, co myślą niektórzy mieszkańcy Radzynia, którzy czekali na dotację na pałac. Myślę, że duża część mieszkańców wierzyła przez cały czas burmistrzowi. Czy wierzy mu dzisiaj?

/mk/

 

 • rolnik

  a Hetman w Międzyrzecu to dzisiaj wyjaśnił ?https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/598009,krzysztof-hetman-psl-oswiadczenie-majatkowe-wybory.html

  1 Lubię
 • Jarek

  To najcudowniejszy burmistrz w historii Radzynia. Pokazał czym jest życie. Odrzucił mamonę aby wybrać drogę ubogiego samarytanina. Dusza człowiek. Jerzy tyś prosto z nieba.

  5 Lubię
 • siedlanowiak

  czy wójt przestał kochać Siedlanów , czy M AZUREK oszukaniec czy RADNY do **** obietnice w św. Nigdy.

  11 Lubię
 • do tego poniżej

  Nie jestem pisorem, zielonym, czy platformersem. Po prostu zwróciłem uwagę na pewne oczywiste sprawy

  0 Lubię
 • Gra o tron

  W odpowiedzi na: do tego poniżej

  Ja jestem dziewczynką bez twarzy i bez partyjnym lizodupcem. Ty bredzisz w gorączce czy głupa trenujesz?

  3 Lubię
 • Hmmm

  A ktoś tu mówił drogi Jurku że miasto zostało okradzione z 10 milionów. Dlaczego do dziś nie schwytano złodzieja? Poczekajmy, to może go ustalimy.

  9 Lubię
 • Brawo Nauczyciele

  Z oszustami i kłamcami nie siada się do żadnego stołu, choćby nie wiem jak był okrągły. Stoły PiS są od zawsze kanciaste jak wyszczerzone zęby ministerki brukselki niedoszłej. Brawo za decyzję. Z łobuzami się nie rozmawia. Łobuzów się ignoruje.

  13 Lubię
 • do tego poniżej

  Zwolenniku PiS. Wszystko racja, tylko w chwili obecnej mniejszość musi ostro zapier..ać na waszą większość. Wy leżycie do góry palnikiem a my musimy rano wstawać do roboty. Za taką redystrybucję VATu, PITu, CITu, akcyzy - jak piszesz - dziękuję z góry. Jesteście w dużej większości średnio myślący, dlatego nie lubicie nauczycieli. Jesteście w pełni sprawni, ładnie łyso ogoleni, dlatego nie lubicie kalekich. Jesteście lizusami, dlatego wszyscy włazicie sobie w du..pę. Jesteście zakłamani i obłudni, dlatego ciągle powtarzacie, że powinniśmy być jednością, po czym wasz senator z pomrocznością jasną w oczach twierdzi, że naród trzeba oczyścić z tych, którzy nie są z wami. Tacy po prostu jesteście. Nie udawajcie ludzi od których dzielą was lata świetlne. Samo poparcie proboszcza nie zaświadcza, iż jesteście "nie z tego świata". Trochę pokory. Białe róże nie zrobią wam krzywdy.

  14 Lubię
 • do trochę rozgarniętego

  Żadne odkrycie. A z czego niby budżet państwa się składa? No chyba z podatków? Prawda? A te skąd pochodzą? Z Marsa spadają? Mikołaj przynosi? Państwo je ściąga w trybie przymusowym. PIT, CIT, VAT, akcyza i inne. Do tego dochody NBP, operacje finansowe, dochody prywatyzacyjne i inne. Cło leci do Unii Europejskiej. A kto je dzieli? Także państwo. A kto zarządza tym państwem? Parlament i rząd. A jak dzielą? Zgodnie z opcją polityczną. Zatem tak kasę dzielą, jak im pasuje. Zmianie ulegają tylko wektory. PO kierowała kasę gdzie indziej, PiS w nieco innym kierunku. A kto ich wybrał, by dzielili? Może zielone ludziki? Nie, my. Kot był przy urnach wyborczych? Marsjanie? A może jednak my? Więc nie miejmy niedorzecznych pretensji.

  2 Lubię
 • Trochę rozgarnięty

  Opamiętajcie się żyjący w euforii z otrzymanych za darmo pieniędzy. Jeśli ci dają 500 zł. to pomyśl w jaki sposób już ci zabrali 700. Jeśli 880 zł. to zobacz jak ci wzięli 1200 -1500 zł. To pozwoli ci zrozumieć sens rozdawnictwa dla głupio myślących.
  Natomiast wniosek wycofał Rębek bo tak przygotowany wniosek nie miał szans pozytywnej weryfikacji nawet przez PiSowski samorząd.
  "Sosnowski winny" to krzyk rozpaczy Rębka na sknocony wniosek w sprawie 10 milionów.
  Rębek. W Radzyniu może i są idioci, którzy w te wyjaśnienia uwierzą, ale myślących jest więcej mimo, że takiego burmistrza wybrali. Amen.

  11 Lubię
 • Podkarpacie

  To mi się podoba! Judaszowi 30 batów za 30 srebrników. Rodzice we wzwodzie patrząc się jak ich ukochane, katolickie, dobrze wychowane dzieci biją pała kukłę tego czegoś. Episkopat oburzony, PiS dumny z przyszłego narybku. Jarku Pawłowicz, Joachimie Błaszczaku i inne potworki. To już koniec, czy dopiero nadejdzie. A wy nauczyciele trzymajcie się jak najdalej od okrągłego psychiatryka długiego nosa bankłobuza.

  11 Lubię
 • Alan Dilon

  Sporo na tym portalu języka angielskiego:), czyli z edukacją nie jest źle. Na konkurencyjnym portalu, wykształcone (sądząc po wpisach:) malesy i melasy, HT udowadniają, że parchy i głąby pisowskie mają cholernie straszne parcie na dociągnięcie swojej głupoty do tzw. strefy myślenia. Nie osiągalne dla was jołopy, nie ta szkoła, nie PISowska. Typowy pisowski wyborca łyka stówkę i gie go obchodzi skąd ona pochodzi. Dzieciom swoim i wnukom tłumaczy matko-babka, że zasłużyli na to, aby ktoś zapier...lał na ich szczęśliwe życie. Jaki z tego wniosek? Bez mózgu łatwiej, prościej i wygodniej, a i rząd da, a i prosty poseł przyłoży wam piątkę z dwóch wież. Czyżby Jarek chciał podebrać rolę karłowi z "Gry o tron", bo zobaczył ile kobiet się wokół niego kręci zamiast kotów. Pisowskie debile łączcie się jak za PRL-u. Golodupki hop do kupki (za swój czeski przepraszam). Żegnam was, waszym pisowskim pozdrowieniem pisowskim: Pozdrawiam. Walcie się i zdrowych, pogodnych świąt obłudnicy.

  13 Lubię
 • uczeń

  W odpowiedzi na: Alan Dilon

  co za bzdety ?

  1 Lubię
 • W odpowiedzi na ala

  Proszę przeczytać sobie treść ustawy budżetowej. Wtedy może się coś panu/pani rozjaśni. I ideologiczne zacietrzewienie zastąpi twarda matematyka. Tam wszystko jest zapisane, m.in. wpływy budżetowe, źródła, zobowiązania itp. Informacje są jak najbardziej jawne, muszą być też wiarygodne, gdyż takie dane są monitorowane nie tylko przez międzynarodowe instytucje finansowe, ale również potężne wywiadownie gospodarcze, czy agencje ratingowe.

  0 Lubię
 • ala

  Ile jadu możecie mieć przeciwnicy PIS-u, jednak więcej jest w Radzyniu mieszkańców popierających PIS, gdy wygrał Pan Rębek , każdy mądry człowiek widzi jak się zmienia za tych rządów , dzieci nie odsyłają na szczaw i mirabelki tylko wspomagają 500+, emerytów , parę lat temu w lutym dostałam decyzję z ZUS podwyżki emerytury 2,40 groszy a w tym roku 50 zł jest różnica ? Zastanówcie się przeciwnicy co popieracie ?

  5 Lubię
 • Alu

  W odpowiedzi na: ala

  A zastanowilas sie, skąd ten twoj rząd, wziął te 50 zł? Pożyczył w banku, a twoje wnuki i prawnuki przeklinając prababkę idiotkę, będą to spłacać. To była uwaga na marginesie. Artykuł mówi o poczynaniach nie rządu, a naszego burmistrza i rady miasta. Trzymaj się tematu, albo milcz. Widzę że pochwały jakoś ci się na usta nie cisną!!!

  9 Lubię
 • mieszkaniec

  Nie będzie remontu stadionu,
  Nie będzie na pałac 10-milionów.
  Będzie sitwa kolesiów trzymających się mocno koryta, bo przecież nie tylko rzeka trzyma się koryta.

  7 Lubię
 • Wierny Kibic

  Chcemy Modernizacji Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim!! Zadaszona główna trybuna oraz sztuczne boisko treningowe.

  12 Lubię
 • optymista

  Może i lepiej, że wycofał wniosek bo i tak jak do tej pory wszystko również i to by spiep...ył. A tak kasę tą weźmie inny samorząd i je rzeczowo spożytkuje.
  Natomiast BARANY+ będą się zadowalać obietnicą środków norweskich na wymianę pieców.
  Naród głupi każdą obietnicę kupi.

  12 Lubię
 • antypisior

  Kiedyś na weselu stanąłem za mikrofonem, kiedy puszczono z płyty kawałek Metallicy "The Call of Ktulu". Znam gościa, bo to stary młody pisior. Zapytał mnie: dlaczego nie śpiewasz? Odpowiedziałem mu, że to utwór instrumentalny. On do mnie, że znowu mam gówno do powiedzenia. Pytanie do pisowskiego elektoratu. Kto zeżarł gówno, a kto ma coś do powiedzenia? A propos szkoły. Mój ukochany nauczyciel świętej pamięci powiedział: pier..dolić chamskie parchy. PiS jeszcze nie było, a mój nauczyciel miał wizję, że to chamstwo nadejdzie.

  12 Lubię
 • Olśnienie

  Zrozumiałem wreszcie skąd Kaczyński ma wiedzę na temat świń, krów oświatowych i innych tego typu dziwolągów. Z własnego podwórka!

  12 Lubię
 • pracujący

  Piątkę Kaczyńskiego niech sponsoruje jego stado nierobów: posłów i senatorów, a także części księży swołoczej i nierobów (cyt. z ostatnich rekolekcji w Lublinie i Złotoryi)

  11 Lubię
 • bezrobotny

  Zgłaszam akces do pracy ku idei za 15 tys. marszałka senatu. Jednocześnie rezygnuję z 10 milionów złotych mając nadzieję na 200 milionów w przyszłości za tysiąc lat świetlnych. PiS to okupanci Polski pochodzący z kosmosu.

  11 Lubię
 • brzydki

  Radzyń jest w czarnej d.... a władca ma bardzo dobry humor i dalej gada co mu ślina na język przyniesie.

  21 Lubię
 • gość

  Czyli mamy pajaców speców od pałacu.

  15 Lubię
 • ********

  Jeszcze lepszy jest ten pajac wicewojewoda ze swoim komentarzem: "Te pieniądze były pewne. Skoro ktoś zrezygnował z tych środków, to zrezygnował z tego, z czego mógł, z czym już dysponował." Ludzie! Kto nami Rządzi??? Kłamcy i dyletanci.

  18 Lubię
 • Obserwator

  Musimy bardzo uważać na tych ludzi, którzy posiedli błogosławieństwo władzy i nie potrafią i nie potrafią go wykorzystywać dla dobra ogółu bo natura nie dała im rozumu. Włodarz miasta chyba uważa, że ludzie są głupi i wystarczy im podać odpowiednie wytłumaczenie, a niemal we wszystko uwierzą.
  Niestety. Mieszkańcy miasta nie uwierzą w czcze wyjaśnienia dotyczące rezygnacji z 10 milionów choć im będzie towarzyszył (jak dotąd) zgodny śpiew politycznych mocodawców.
  Natomiast rzeczowe wyjaśnienia Marszałka Sosnowskiego znawcy unijnych projektów dopełniają reszty.
  Jerzy lepiej milcz w tej sprawie i wstydu oszczędź. :

  15 Lubię
 • Koko

  Czy ten człowiek ma odrobinę honoru, godności ? Jak można tak kłamać i bezczelnie obciążać innych?
  I caly czas rączki złączone w modlitwie i przed ołtarzem?
  Tylko tak naprawdę to nie wina rebka a ludzi ktorzy go wybrali.

  19 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin