W ostatnim tygodniu sierpnia w Sobolach trwały międzynarodowe interdyscyplinarne warsztaty projektowe HOLIS. Zajęcia, na które zapraszani są studenci i projektanci z całego świata odbywają się po raz czwarty, ale po raz pierwszy w Polsce, a konkretnie w Sobolach.

 

Egzotyczna grupa projektantów z Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Libii i Polski pojawiła się w powiecie radzyńskim za sprawą dwójki projektantów Małgorzaty i Tomasza Rygalików. Są właścicielami dworku w Sobolach, a przy tym założycielami fundacji Sobole, której celem jest działalność kulturalna, oświatowa, naukowa, naukowo-techniczna, oraz działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu. Powoli i małymi krokami otwierają Sobole na szeroki świat i, jak sami mówią – to projekt na całe życie.

- To magiczne miejsce. Nie chcemy tu robić żadnych rewolucji, chcemy je ulepszać, ale szanując jego historię i to, czym jest dla lokalnego społeczeństwa – mówiła Małgorzata Rygalik.

 

p1100390Od jakiegoś czasu w Sobolach zatem pojawiają się projektanci, performerzy, ludzie z całego świata, którzy często odwiedzają Polskę po raz pierwszy. W dniach 18-27 sierpnia prowadzone przez fundację Centrum Aktywności Kulturalno-Społecznej w Sobolach zorganizowało tu międzynarodowe warsztaty HOLIS. Odbywały się pod hasłem „Community Through Business”, a ich partnerem była Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego. Grupa projektantów zwiedziła radzyński zakład i przez kilka dni pracowała nad rozpoznaniem jego potrzeb i projektowaniem dedykowanych dla niej innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach.

- Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów jest budowanie wspólnoty przy pomocy biznesu. Ponieważ Spomlek jest przedsiębiorstwem tak istotnym w regionie, był dla nas idealnym partnerem, ale też wyzwaniem – wyjaśniał ideę projektu Tomasz Rygalik.

- Spomlek z pełną otwartością wszedł we współpracę z nami, choć na etapie zaproszenia do partnerstwa nie mogliśmy powiedzieć niczego konkretnego. Taki jest urok pracy projektowej, która zaczyna się od czystej kartki i wysłuchania, kim jest nasz parter, czym się zajmuje, co mu wychodzi dobrze, jakie ma wyzwania, co można polepszyć. Zwiedziliśmy produkcję, rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy z różnych działów, dowiadywaliśmy się, jak funkcjonuje, aby na tej bazie zaproponować im projekty i rozwiązania, które mogą stać się im przydatne – wtórowała Małgorzata Rygalik.

 

 

Efekty pracy uczestników tegorocznych warsztatów można było obejrzeć na wernisażu w sobotę 26 sierpnia. Wszyscy obecni goście – łącznie z przedstawicielami zarządu Spomleku – nie mieli pojęcia, czego można się spodziewać, ponieważ od momentu zakończenia zwiedzania zakładu prace przebiegały bez jakichkolwiek konsultacji. Założenia projektu przedstawił Maxim Dedushkov, współzałożyciel i szef międzynarodowych warsztatów HOLIS. Do tej pory w warsztatach wzięło udział 110 studentów z 17 różnych krajów i 35 uniwersytetów.p1100426

- To projekt edukacyjny, jego założeniem jest łączenie studentów reprezentujących wiele różnych dyscyplin i środowisk we wspólnej pracy. Robimy to, bo wiemy, że jedna perspektywa zawodowa jest w stanie rozwiązać tylko część problemów, a my chcemy stwarzać platformę do sprostania wielu wyzwaniom. Do tego potrzebna jest praca interdyscyplinarna, więc próbujemy stworzyć nowy model edukacji, łącząc w zespoły wielu studentów różnych dyscyplin i dając im możliwość pracy pod kierunkiem doświadczonych liderów, znanych designerów, profesorów i prekursorów nowych idei - mówił założyciel HOLIS.

Nad propozycjami różnych rozwiązań dla Spomleku pracowały dwie grupy – C-ow pod kierunkiem Małgorzaty Rygalik i Mix-ser pod kierunkiem Tomasza Rygalika. Pierwsza z nich, obserwując strukturę SM Spomlek, zdiagnozowała jako istotną istotnych potrzebę wzmacniania więzi pomiędzy osobami związanymi ze spółdzielnią – pracownikami poszczególnych działów, dostawcami, ich rodzinami etc. Jak stwierdzili, narzędziem, które można z powodzeniem wykorzystać jest zakładowy biuletyn „Spomleczne wiadomości” ukazujący się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Na potrzeby projektu nazwanego: „SERDECZNI”, zaproponowali nowy dział czasopisma, na łamach którego w każdym numerze mieliby być przedstawiani kolejni pracownicy i członkowie SM Spomlek. Rozkładówka z atrakcyjną grafiką przyciąga wzrok, a prezentacje w krótkich wywiadach pozwalają zmniejszyć anonimowość osób związanych z zakładem.

- Pomysł rewelacyjny i bardzo podoba mi się układ tych stron. Aż szkoda, że nie wiedzieliśmy jednak wcześniej o tej koncepcji, dział znalazłby się w naszym biuletynie już w numerze, który właśnie poszedł do druku – śmiała się Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy SM Spomlek.

 

p1100485Druga grupa pod kierunkiem Tomasza Rygalika zaproponowała Spomlekowi kilka różnych rozwiązań, w większości wpływających na rozpoznawalność marki. Od instalacji, czyli ogromnej kostki sera świecącej w ciemnościach, którą można umieścić w przestrzeni miejskiej, przez tablicę informacyjną przybliżającą w prosty, graficzny sposób klientom sklepu firmowego proces tworzenia radzyńskich serów, utrzymaną w kolorystyce Spomleku mini-stację napraw rowerów („Zauważyliśmy, że wielu pracowników dojeżdża do Spomleku rowerami” – mówili projektanci) aż po mobilną krowę w kolorze sera.

- Bardzo podobają nam się krowy strzegące wjazdu do zakładu, wiemy, że zniknięcie jednej z nich wzbudziło spore poruszenie w okolicy. Jeden z portali ogłosił konkurs na imiona dla obu krów i z tego, co słyszeliśmy cieszy się on ogromnym zainteresowaniem, trudno więc nie zauważyć, że krowa jest ważna – mówił Tomasz Rygalik. - Nie chcemy tworzyć konkurencji dla krów z Radzynia, nasza, w tym niecodziennym, ale kojarzącym się z żółtym serem kolorze mogłaby być krową mobilną, wożoną na różne eventy, dożynki, czy targi i reprezentować największą spółdzielnię mleczarską w regionie.

 

Wszystkie propozycje spotkały się ze sporym zainteresowaniem zarówno gości, jak i przedstawicieli Spomleku. - Jestem w pozytywnym szoku, że w tak krótkim czasie potrafiliście zidentyfikować rzeczy i potrzeby, które chodzą po głowie, a na które nie ma czasu. Te pomysły są świetne, naprawdę i jestem pewien, że przynajmniej część z nich wprowadzimy w życie – mówił wiceprezes SM Spomlek Paweł Gaca.

 

p1100440Niektóre z propozycji już podczas wernisażu zaczęły żyć i spełniać swoje zadanie – przy żółtej krowie zwiedzający robili sobie pamiątkowe zdjęcia, a ogromna kostka sera posłużyła dzieciom do zabawy. Ciekawe, czy faktycznie pojawi się gdzieś w okolicy i stanie punktem orientacyjnym na mapie miasta lub powiatu, jak chcieliby twórcy projektu. Jedno jest pewne – Sobole zaskoczą jeszcze niejeden raz i można się spodziewać, że będzie o nich coraz głośniej, w pozytywnym kontekście. Przynajmniej to zapowiadają właściciele dworku.

- Myślimy o tym, żeby te warsztaty stały się tu cyklicznym wydarzeniem, tak abyśmy mogli za każdym razem wejść głębiej w tkankę regionalną i proponować rozwiązania, które faktycznie stawać się będą istotne dla społeczności lokalnej i regionalnej. Nawiązujemy kontakty, pozyskujemy partnerów lokalnych, regionalnych i wykorzystujemy doświadczenia i inspiracje z naszego życia zawodowego i nie tylko. Chcemy tu stworzyć miejsce związane z projektowaniem, ale też szeroko pojętą kulturą, miejsce, do którego będą przyjeżdżać ludzie z całego świata – mówi Małgorzata Rygalik.

/mk/

 

P1100420
P1100426
P1100429
P1100431
P1100436
P1100439
P1100440
P1100441
P1100443
P1100446
P1100449
P1100455
P1100456
P1100460
P1100461
P1100463
P1100465
P1100473
P1100474
P1100476
P1100480
P1100482
P1100483
P1100485
P1100492
P1100495
P1100499
P1100502
P1100507
P1100512
P1100513
P1100390
P1100394
P1100397
P1100398
P1100410
P1100411
P1100414

 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin