Pomimo deszczowej aury XIX Dożynki Powiatowe przyciągnęły do Sosnówki licznych gości i mieszkańców z różnych stron powiatu bialskiego. Zakończenie żniw świętowano 3 września. Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy św., której przewodniczył biskup diecezji pińskiej na Białorusi, ks. Antoni Dziemianko.

 Wśród przybyły gości znalazły się delegacje zaprzyjaźnionych z powiatem samorządów z Niemiec i Litwy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego, licznie przybyli radni powiatowi i gminni, wójtowie i burmistrzowie, a także dyrektorzy instytucji i jednostek działających na terenie województwa lubelskiego. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych, wyższych uczelni oraz szkół i placówek funkcjonujących  na terenie powiatu, kierownictwo i pracownicy placówek Służby Zdrowia, oświaty, kultury i sportu, kierownicy i pracownicy Gminnych Ośrodków Kultury oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, które od lat zaangażowane są w przygotowanie dożynek powiatowych i innych imprez promujących powiat bialski, a także przedstawiciele fundacji, izb, stowarzyszeń wspierających rozwój naszego regionu.

 Po zakończonej mszy, przy akompaniamencie orkiestry OSP z Łomaz, uczestnicy dożynek przeszli barwnym korowodem do miejsca, w którym zaplanowana została część oficjalna spotkania. W czasie prezentacji poszczególnych gmin powiatu, goście mogli obejrzeć piękne wieńce dożynkowe i posłuchać ludowych przyśpiewek.

 Jak zawsze ważnym momentem uroczystości było przekazanie chleba, wypieczonego z tegorocznego ziarna. Podczas gdy zespół śpiewaczy z Rozwadówki wykonywał pieśń „Plon niesiemy plon”, starostowie dożynek, Jolanta Sankowska z Dębowa i Dariusz Osypiuk z Czeputki, wręczyli okazały bochen staroście powiatu, Mariuszowi Filipiukowi. Następnie włodarz powiatu wraz ze swoim zastępcą Januszem Skólimowskim, wójtem gminy  Sosnówka Markiem Korpyszem, przewodniczącym miejscowej Rady Gminy Janem Kwietniem i starostami dożynek częstowali przybyłych pokrojonym na kawałki chlebem.

 W swoim przemówieniu starosta Mariusz Filipiuk podziękował rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę i jej owoce.  Przyznał, że ich cały rok wypełniony jest obowiązkami, od których nie ma urlopu, ale efekty tego wysiłku są piękne i potrzebne. - Wystarczy spojrzeć na chleb, który każdego dnia jest obecny na naszym stole, czy na te dożynkowe wieńce – one w całości powstały z pracy Waszych niestrudzonych rąk. To owoce Waszych całorocznych wysiłków ubrane w niezwykle urokliwe formy – świadectwo Waszej troski i wrażliwości.” – podkreślił.  W podziękowaniu za współpracę przy organizacji tegorocznych dożynek wręczył  okolicznościową statuetkę wójtowi gminy Sosnówka.

 Dożynki to także okazja do uhonorowania najlepszych rolników. Odznaki  „Zasłużony dla Rolnictwa”,  przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymali: Tomasz Blimel (Worgule), Janusz Krzysztof Charkiewicz (Lubenka), Mieczysław Karpiuk (Sapiehów), Tomasz Józef Kukawski (Tuczna), Marek Korpysz (Rozwadówka), Maciej Lewczuk (Wygoda), Zbigniew Łochina (Terebela), Paweł Łukaszuk (Zasiadki), Piotr Majek (Kostomłoty I), Krzysztof Szczepan Oniszczuk (Rozwadówka), Marzena Pieraszuk (Zalesie), Wiesław Rożnowicz (Bordziłówka) i Eugeniusz Sławomir Żuk (Klonownica Duża). ­

 Ponadto Zarząd Województwa Lubelskiego wyróżnił Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego: Jadwigę Szypiło, Kazimierza Halczuka i Marka Sulimę. Medale wręczyli marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski i przewodniczący Sejmiku województwa Przemysław Litwiniuk. Okolicznościowe grawertony od Zarządu Województwa Lubelskiego wręczone zostały Barbarze Pawlik i Renacie Tkaczuk.

 To nie koniec odznaczeń i wyróżnień. Medalami „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” za działalność na rzecz promowania powiatu nagrodzeni zostali Artur Bieńkowski i Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki.

 Reprezentacja każdej gminy przygotowała własne stoisko, przy których odbywała się np. degustacja potraw regionalnych, także przygotowywanych na miejscu, prezentacja rękodzieła czy mini koncerty lokalnych kapel. Stoisko gminy Biała Podlaska przykuwało uwagę inscenizacją obróbki lnu, w wykonaniu zespołu obrzędowego Lewkowianie oraz pokazem strojów firmy Bialcon, które zawierały elementy ludowe. W rolę modelek wcieliły się dziewczęta z  zespołu Macierzanka. Wszystkie stoiska wzięły udział w konkursie na najlepszą ekspozycję promującą miasto lub gminę powiatu bialskiego. Zdaniem komisji konkursowej najlepsza ekspozycję przygotowała gmina Rokitno. Drugie miejsce zajęła gmina Drelów, a trzecie – gmina Łomazy. Wyróżnienia otrzymały gminy: Tuczna, Wisznice, Sosnówka, Rossosz i Piszczac.

 W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyła gmina Kodeń. Na drugim miejscu znalazł się wieniec z gminy Biała Podlaska . Trzecia lokatę zdobyła gmina Tuczna. Wyróżnione zostały wieńce gmin: Drelów, Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Sosnówka, Rokitno i Wisznice.

 Tradycyjnie ocenie jurorów poddano też wypiek chlebowy. Spośród  21 zgłoszonych chlebów  zwyciężył wypiek firmy „Drelove” z Drelowa, II miejsce zajęła „Galeria Smaków” z Terespola, a III Wiesław Martyniuk z Piszczaca Kolonii. Wyróżnienia otrzymali: Janusz Maksimiuk z Dąborowicy Dużej, Anna Mielnicka z Cicibora Dużego i Jolanta Rudzińska z Kolonii Konstantynów.

 Konkurs „Piękne, bo Bialskie” w kategorii „Gospodarz roku” wygrali Zofia i Jan Bujalscy z Motwicy. Na drugim miejscu znalazł się Wiktor Dąbrowski z Kolonii Jelnica, a trzecie zajęli Marzena i Krzysztof Bogusz z Kijowca Kolonii. W kategorii „Najpiękniejszy ogród” zwyciężyli Małgorzata i Emil Cegłowscy. Na drugim miejscu uplasowali się Renata i Witold Kaczanowicz  z Kłody Dużej, a trzecią lokatę zdobył ogród Beaty i Andrzeja Łukaszuków z Lipnicy. Wyróżnienie otrzymali Natalia i Stanisław Lesiuk z Rogoźnicy.

 W części artystycznej na scenie zaprezentowali się: Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”,  „Sokotuchy” z GOK Biała Podlaska (przy okazji odebrały nagrodę „Odkrycie powiatu”), „Kaczeńce” z Czosnówki, „Polesie” z Horodyszcza, „Macierzanka” z GOK Biała Podlaska, „Bursztyn” z Kobrynia na Białorusi, zespół Śpiewaczy z Rozwadówki,  Nadbużańskie Słowiki ze Sławatycz i Karolina Cegłowska. Wieczorem publiczność bawiły zespoły Effect i Fortex.

 (mb)

fot. Anna Bandzerewicz

DSC_0064_wynik
dozynki powiatu bialskiego
dozynki powiatowe3_wynik
DSC_0071_wynik
DSC_0075_wynik
DSC_0082_wynik
DSC_0083_wynik
DSC_0086_wynik
dozynki powiatowe_wynik
dozynki powiatowe1_wynik
DSC_0091_wynik
DSC_0095_wynik
DSC_0106_wynik
DSC_0110_wynik
DSC_0111_wynik
DSC_0115_wynik
DSC_0121_wynik
DSC_0122_wynik
DSC_0127_wynik
DSC_0131_wynik
DSC_0139_wynik
DSC_0171_wynik
DSC_0178_wynik
DSC_0190_wynik
DSC_0192_wynik
DSC_0199_wynik
DSC_0204_wynik
DSC_0216_wynik
DSC_0227_wynik
DSC_0237_wynik
DSC_0238_wynik
DSC_0258_wynik
DSC_0263_wynik
DSC_0315_wynik
DSC_0338_wynik
DSC_0341_wynik
DSC_0374_wynik
DSC_0381_wynik
DSC_0399_wynik
DSC_0404_wynik
DSC_0411_wynik
DSC_0468_wynik
DSC_0479_wynik
DSC_0490_wynik
DSC_0498_wynik

 

 

 

 

 

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin